poniedziałek, 14 stycznia 2013

Baśnie braci Grimm - bis

W zeszłym tygodniu dostałam maila, który nawiązywał do tego wpisu, i który zmobilizował mnie do przeprowadzenia małego śledztwa:-)
Oto do czego doszłam.
 Kartki z ilustracjami do baśni braci Grimm znajdujących się w moim posiadaniu dołączane były do paczek papierosów. Są numerowane. Powinny być wklejone do albumu kolekcjonerskiego, którego również nie można było kupić "normalnie". Album można było zdobyć wysyłając specjalny kupon do siedziby firmy. A kupon również dołączany był do papierosów.
Album kolekcjonerski pt. Baśnie niemieckie wyszedł w 1939r.
Ilustratorem bajek został malarz Paul Hey (1867-1952), wtedy bardzo znany niemiecki artysta. Ze względów oszczędnościowych w roku 1942 wstrzymano produkcję kart do papierosów.

Cieszę się, że trochę zgłębiłam wiedzę na ten temat. I najważniejsze! Do tej pory mówiłam o kartkach, że pochodzą z okresu II wojny światowej. Teraz mogę już uściślić datę na lata 1939-1942.

Przeprowadziłam też małą inwentaryzację;-)
Albumu niestety nie posiadam, ale mam 46 kart. To sporo.  Tym bardziej, że ani jedna ilustracja się nie powtarza.

Dziękuję Czesławie za mobilizację:-*


4 komentarze:

 1. Bardzo to ciekawe... Szkoda, że ukazało się tylko 46 kart. Co do albumu, to może warto poszukać go w internetowych antykwariatach???
  Buziaczki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatko, to ja mam tylko 46 sztuk. Jak wspominałam, każda kartka jest numerowana. Kartek musiało być przynajmniej 100, bo taki numer ma jedna z nich:-)

   Usuń
 2. Lubię takie zabawy w detektywa ;) Muszę przyznać że odkryłaś ciekawe fakty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow...ciekawe rzeczy...nie wiedziałam o tym..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo. To krytyczne także.
Mobilizujecie mnie do dalszej pracy:-*