piątek, 15 kwietnia 2011

Skąd "modlitewnik"??

Kobierce, dywany, kilimy..... wyrabiane są od stuleci. Według mieszkańców Wschodu, ręcznie tkane dywany mają duszę. I ten fakt jest ważniejszy niż to, że są elementem dekoracyjnym. W miejscach kultu nabierają szczególnego znaczenia i są ozdobą meczetów. To na nich wierni klęczą, modlą się.
Sztukę tkania dywanów stworzyli i udoskonalili nomadowie. Kobierce towarzyszą w najważniejszych chwilach życia, czasami umierają wraz z właścicielami.
Na potrzebę wiernych zaczęły powstawać "osobiste" dywaniki, na których wierni się modlą. Mają one rozmiar 1m x 1,3m i noszą nazwę modlitewników.
Do Europy kilimy trafiły dopiero w XV wieku i niestety są tylko elementem wystroju wnętrz. Nie zyskały takiej rangi jak w krajach orientalnych. Nie przywiązuje się żadnej wagi do ich symboliki. A szkoda.
Mój skromny modlitewnik nie jest ręcznie tkany, a wyszyty ściegiem krzyżykowym. Jest oprawiony i wisi na ścianie. Wzór - to drzewo życia. Modlitewnik na pewno ma duszę, jak każda rzecz powstała w moich rękach. Inaczej nie potrafiłabym tworzyć.
Tę garstkę informacji o modlitewnikach przekazuję bo padły pytania na ten temat w komentarzach pod poprzednim postem.

2 komentarze:

  1. Modlitewnik jest śliczny to już pisałam. Natomiast nie miałam pojęcia jakie jest jego znaczenie.Dzięki Tobie już wiem :)
    Pozdrawiam i miłego weekendu życzę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione słowo. To krytyczne także.
Mobilizujecie mnie do dalszej pracy:-*